Головна

Структура / Кафедри університету / Державного управління і місцевого самоврядування / Магістратура / НОВИНИ КАФЕДРИ / Участь у публічному форумі «Зупинити не можна продовжити. Де поставити кому в децентралізації?»

Участь у публічному форумі «Зупинити не можна продовжити. Де поставити кому в децентралізації?»

09-10 березня професор кафедри державного управління і місцевого самоврядування д.держ.упр. Микола Дурман і доцент кафедри державного управління і місцевого самоврядування к.держ.упр. Олена Дурман взяли участь у публічному форумі «Зупинити не можна продовжити. Де поставити кому в децентралізації?».

Порядок денний включав обговорення ініціатив Президента щодо конституційних змін, Конгресу місцевого самоврядування, муніципального кодексу, обговорення нових законопроектів, проблем та перспектив реформи децентралізації.

Відкрив Форум Олександр Солонтай, провідний експерт Інституту політичної освіти (м. Київ), який привітав присутніх із початком Форуму та оголосив його тематику та правила проведення, а також задав тон дискусії.

Валентин Малиновський, д.держ.упр., професор кафедри соціального забезпечення та гуманітарних наук Луцького національного технічного університету, зупинився на недосконалості нормативно-правової бази зміни адміністративно-територіального устрою та зміни територіальної організації влади в Україні.

Микола Дурман від імені кафедри державного управління і місцевого самоврядування привітав присутніх та зазначив, що цей захід має велике значення для визначення поточного курсу реформи децентралізації і зупинився на проблематиці такого інституту місцевого самоврядування, як старости в територіальних громадах. Одна з головних проблем – зменшення повноважень старост та перетворення їх на діловодів, а також процедура призначення старост, яка практично виключає можливість громади впливати на кандидатуру старости, який буде опікуватися певним старостинським округом. Фактично, по духу реформи децентралізації

Ольга Омельчук, український політик, зазначила проблемні моменти, з якими вона стикається при підготовці нового проєкту Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» як член робочої групи. На сьогодні його громадське обговорення практично не проводиться. Так, наприклад, заміщувати голову в разі його смерті тепер буде не секретар ради, а перший заступник. Інший момент для обговорення – яка структура місцевого самоврядування (дворівнева чи трирівнева) буде в Україні. Проте всі ці напрацювання поки що не відомі широкому загалу.

Володимир Омелян, екс-міністр транспорту та інфраструктури висловив думку щодо необхідності та дієвості Конгресу місцевого самоврядування. Серед позитивних моментів – спроба влади почути проблеми місцевого самоврядування від його практиків та напрямки їх подолання від експертного середовища. Серед ризиків – політики не розуміють можливості місцевого самоврядування для досягнення цілей державної політики, а вбачають у ньому тільки інструмент вирішення своїх проблем (особливо на рівні осередків партій на рівні територіальних громад). А це може спричинити розлад в державі.

Серед інших проблем, які піднімалися на форумі:

Відсутність комунікації між різними рівнями влади та між владою і громадою (великий прошарок мешканців хоче просто жити, а не брати участь в управлінні громадою);

Передача земель державної форми власності в комунальну власність громад (опротестування передачі з боку прокуратури);

Громадський контроль за видатками місцевого бюджету з точки зору антикорупційної політики (публічні закупівлі, заробітні плати апарату тощо);

Активізація органів самоорганізації населення в територіальних громадах та перспективи районних рад у містах (в Україні залишилися в містах Кропивницький, Кривий Ріг, Херсон);

Чи є необхідність надавати статус юридичної особи всій громаді (а не тільки раді чи виконавчим органам). Це є актуальним для визначення статусу комунального майна;

Чи потрібні районні ради та районні державні адміністрації – їх функції та утримання;

Контроль чи нагляд за рішеннями місцевого самоврядування – дієві префекти чи справедливий суд.

Всього участь у форумі взяли близько 120 експертів та практиків від місцевого самоврядування, представників громадянського середовища.

Пропозиції після форуму будуть розіслані органам державної влади, асоціаціям та міжнародним структурам, які підтримують децентралізацію.